فرش خاطره کویر کاشان فرش خاطره کویر کاشان .

فرش خاطره کویر کاشان

شانه و تراکم فرش ماشینی

برخلاف طرح فرش که تاثیر چندانی در قیمت فرش ندارد، میزان تراکم و شانه فرش تاثیر مستقیمی بر کیفیت و البته قیمت فرش ماشینی دارد.

در این بخش به توضیح هر یک از این اصطلاحات می پردازیم و فرش کاشان به شما  آموزش می دهد که چطور می توانید با استفاده از یک خط کش ساده متوجه شوید که تراکم و شانه یک فرش چه مقدار است.

شانه فرش چیست؟ 

 به تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش شانه گفته می شود.
برای مثال یک فرش 1000 شانه واقعی باید در یک متر از عرض فرش 1000 گره وجود داشته باشد و این یعنی در 10 سانتی متر از عرض فرش باید 100 گره وجود داشته باشد، و همینطور در 10 سانتی متر از عرض یک فرش 700 شانه باید 70 گره وجود داشته باشد.

پس شما به راحتی با استفاده از یک خط کش می توانید تست کنید که آیا مقدار شانه درج شده روی فرش واقعی است یا خیر!

تراکم فرش چیست؟ 

به تعداد ردیف پود موجود در یک متر از طول فرش تراکم فرش گفته می شود.
از آنجا که در دستگاه های جدید، به ازای هر ردیف از گره های فرش سه ردیف پود استفاده می شود، پس می توان گفت مقدار تراکم فرش برابر است با تعداد گره های موجود در یک متر از طول یک فرش ضرب در سه!

اما در دستگاه های قدیمی تر که فرشهایی با تراکم 350 و 440 و 500 بافته می شد به ازای هر گره دو ردیف پود استفاده می شد، پس در این فرش ها تراکم فرش برابر است با تعداد گره های موجود در یک متر از طول فرش ضرب در دو!

پس شما باز هم به راحتی می توانید تنها با استفاده از یک خط کش ساده متوجه شوید که آیا مقدار تراکم درج شده روی فرش واقعی است یا خیر!

برای مثال یک فرش با تراکم 3000 باید در یک متر از طول آن 1000 گره و در 10 سانتی متر از طول فرش 100 گره وجود داشته باشد.

یک راز بزرگ در خرید فرش ماشینی!


در تولید فرش ماشینی تغییر در مقدار شانه فرش به راحتی امکان پذیر نیست (و حتی در بسیاری دستگاه های جدید غیر ممکن است) اما مقدار تراکم فرش را می توان به راحتی تغییر داد.  و متاسفانه برخی از تولید کنندگان فرش برای اینکه مقدار مواد مصرفی کمتری در تولید فرش استفاده کنند و هزینه تولید را کاهش دهند ، تراکم استاندارد فرش را کاهش می دهند. و مقدار تراکم درج شده روی فرش مقدار واقعی نیست!

تراکم استاندارد یک فرش ماشینی چه مقدار است؟


همانطور که اشاره شد، تراکم معمول و استاندارد یک فرش ماشینی سه برابر مقدار شانه فرش است. به طور مثال تراکم استاندارد یک فرش 1000 شانه 3000 و تراکم استاندارد یک فرش 1200 شانه 3600 می باشد.

البته امکان بافت یک فرش با شانه ثابت اما تراکم بالاتر نیز وجود دارد و می توان یک فرش را با شانه ثابت فشرده تر تولید کرد تا تعداد گره های بیشتری در طول فرش قرار بگیرد.

برای مثال فرش 700 شانه معمولا در دو تراکم 2100 و 2550 شانه بافته می شود. که در تراکم 2550 به جای اینکه در 10 سانتی متر از طول فرش 70 گره وجود داشته باشد 85 گره وجود دارد. معمولا برای بافت فرش های 700 شانه با تراکم 2550 از دستگاه های تمام کامپیوتری HCP استفاده می شود.

تاثیر شانه و تراکم بر قیمت خرید فرش ماشینی کاشان !


قیمت فرش علاوه بر میزان شانه و تراکم به موارد زیادی مانند تعداد رنگ فرش، جنس نخ، وزن فرش و حتی برند و معروفیت شرکت سازنده بستگی دارد، اما اگر تمام فاکتورهای دو فرش را ثابت در نظر بگیریم و تنها تفاوت در میزان شانه و تراکم فرش باشد، معمولا به این شکل با تغییر قیمت فرش مواجه هستیم:

فرش 700 شانه معمولا حدود 20% از فرش 500 شانه قیمت بیشتری دارد.
فرش 1000 شانه معمولا حدود 15% از فرش 700 شانه قیمت بیشتری دارد.
فرش 1200 شانه معمولا حدود 10% از فرش 1000 شانه قیمت بیشتری دارد.
فرش 1500 شانه معمولا حدود 40% از فرش 1200 شانه قیمت بیشتری دارد.

 


برچسب: فرش کاشان ، شانه فرش ماشینی ، تراکم فرش ماشینی تاثیر شانه فرش بر قیمت آن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۲۵:۲۳ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

فرش کاشان

فرش کاشان از دیرباز در بین همه شهرها زبانزد بوده و از اعتبار خاصی برخوردار بوده است. در زمان قدیم که فرش ماشینی نبود ، مردم از فرش دستباف کاشان استفاده می کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و رورد فرش ماشینی به میدان ، استفاده از فرش دستباف کمتر شد. یکی از دلایل مه ، قیمت پایین تر فرش ماشیبنی نسبت به فرش دستباف بود و کسانی که توان پرداخت قیمت بالای فرش دستباف را  ندادشتند و تعداد آنها کم نبود از مشتریان فرش ماشینی شدند.

فرش ماشینی کاشان نیز مانند فرش دستباف آن ، از اصلت و کیفیت بالایی برخوردار است به طوری که نه تنها در کل ایران بسیار معروف است، بلکه به کشورهای دیگر نیز صادر می شود و مشتریان زیادی دارد. 

همه چیز در مورد فرش ماشینی کاشان

انواع متداول فرش کاشان فرش  700 شانه، فرش 1000 شانه ، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه است . تراکم در این فرش ها در بالاترین تراکم می باشد و بر کیفیت این فرش ها افزوده است. فرش 700 شانه کاشان دارای ترکم 2550 ، فرش 1000 شانه داری تراکم 3000 ، فرش 1200 شانه دارای تراکم 3600 و فرش 1500 شانه کاشان دارای تراکم 4500 است. علاوه بر شانه و تراکم بلا در فرش کاشان ، در تولید این فرش ها از نخ و الیاف مرغوب و درجه یک نیز استفاده شده که از دلایل دیگرو مهم محبوبیت فرش کاشان است. چرا که جنس الیاف استفاده شده در فرش رابطه مستقیمی با سلامت خانواده شما خواهد داشت. 

فرش های 700 شانه و 1000 شانه کاشان دارای نخ خاب بلند و بافت درش تر هستند. این فرش ها به دلیل خاب بلند که دارند برای نشستن و دراز کشیدن مناسب هستند و برای افرادی که به سبک سنتی زندگی میکنند مناسب ترند. فرش 1000 شانه کاشان بافت شبیه فرش دستباف دارند. فرش 1200 شانه و 1500 شانه ریزبافت هستند. فرش 1500 شانه قیمت در حدود یک برابر و نیم فرش 1200 شانه دارند اما فوق العاده ریزبافت هستند. ولی فرش های 1200 شانه دارای طرح ها فراوان و متنوع نسبت به فرش 1500 شانه هستند و برای هر سلیقه ای در  بین آن ها فرش پیدا خواهد شد.

گالری فرش کاشان از متنوع ترین طرح ها و فرش ها را در خود جای داده و کیفیت محصول شما را ضمانت می کند وشما محصولات باکیفیت و ممتاز را با کمترین قیمت درب منزل خود تحویل خواهید گرفت.


برچسب: فرش کاشان - فرش ماشینی کاشان - فرش محتشم کاشان - فرش بزرگمهر کاشان - فرش عقیق کاشان - فرش 1200 شانه کاشان - فرش 1000 شانه کاشان - فرش 700 شانه کاشان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۰:۵۹ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)