فرش گبه چیست ؟

۲۷ مهر ۱۳۹۹
۰۹:۱۴:۵۴
قالی کاشان
نظرات (0)

فرش گبه چیست ؟

 
 

تعریفی از گبه
گبه را در مختصرترین حالت خود می توان به عنوان نوعی قالی با پرزهای بلند معرفی نمود که در بافت آن شمار پود بیشتری به کار رفته است. اما بگذارید که در این مقاله، به صورت دقیق تر به معرفی آن بپردازیم.


در زمان های قدیم، انسان های اولیه با استفاده از پوست حیوانات برای خود زیرانداز می ساختند و از آن استفاده می کردند. با گذشت زمان، آن ها یاد گرفتند که با ریسیدن پشم حیوانات دارای پوست پشمی، می توانند گلیم های ساده ای که آن را به عنوان نخستین زیراندازه های تار و پود دار می شناسیم ببافند. یکی از این زیراندازه ها گبه می باشد. این زیراندازها معمولا از جنس قالی هستند که در اندازه های کوچک تر بافت می شوند. همانطور که در بالا اشاره داشتیم، گبه ها مانند فرش های شگی پرزهای بلندی دارند و در بافت آن ها شمار پود بیشتری به کار رفته است که تاثیر زیادی بر نرم بودن آن ها دارد.
به لفظ عادی می توان گفت که، گبه نوعی قالی گره بافته شده است با گره های درشت و پرزهای بلند که بلندی آن ها تا حدود سه سانتی متر می رسد ( ۳سانتی متر خاب دارد )، و تعداد پودهای آن در حدود ۳ تا ۸ می باشد که نرمی بالای این زیراندازها به آن ربط پیدا می کند.

 

طرح ها و نقش و نگارهای گبه

در ابتدای ظهور این زیراندازها، گبه ها به صورت بدون نقش و ساده بافته می شدند. اغلب، بافندگان ذاین نوع زیراندازها از محیط اطراف الهام می گرفتند و طرح هایی که در ذهن خود می پروراندند را روی گبه ها پیاده می کردند. از آن جا که معمولا بافنده های گبه، آن را برای نیاز شخصی خود می بافتند معمولا طرح های ذهنی و حتی آرزوهای خود را روی گبه ها پیاده می کردند.
با وجودی که در گبه، هیچ طرحی از پیش تعریف شده ای وجود ندارد اما می توان گفت که از طرح های اصلی به کار رفته در گبه ها طرحی به نام ” کم” است. که در واقع این طرح با استفاده از یک مستطیل و یک ردیف لوزی که در وسط آن است تشکیل شده است. از مهمترین طرح ها و نقش و نگارهای به کار رفته در گبه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
طرح شیر، که از مهمترین طرح های به کار رفته و یک نقش مشترک در میان بافندگان مناطق مختلف به شمار می رود.
طرح خشتی و یا طرح قابی شکل، که به عنوان کاربردی ترین نقش در گبه ها شناخته می شود. این طرح از طرح های مورد علاقه بافندگان فارس و بختیاری به شمار می رود. در واقع اساس این طرح های خشتی را طرح هایی با قاب منظم تشکیل می دهد که به صورت جدا از هم با دیگر قاب ها، طرح هایی هماهنگ دارد.
طرح درخت، که در میان زندگی آدمیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از میان طرح های مختلف درختان، درخت سرو که نماد شادی است و درخت بید مجنون که نماد غم و اندوه است در طراحی گبه ها بیشترین کاربرد را دارد.

 

تفاوت گبه با فرش (قالی)

از تفاوت های گبه با فرش ماشینیمی توان به مواردی چون سایز، بلندی پرزها و همچنین شمار پود در گبه ها که تعداد بالاتری دارند و باعث نرم تر شدن گبه ها می شود اشاره کرد.
این نوع از زیر اندازه ها بر عکس فرش (قالی) در بافت خود از نقشه خاصی استفاده نمی کنند . بلکه طرح این زیراندازها بر اساس ذهنیات بافنده است. به عبارتی بافندگان این نوع از زیراندازها ، آنچه در ذهن خود دارند را روی کار پیاده می کنند. این نوع از قالی اصولا به شکل فارسی باف و بر روی دارهایی زمینی بافته می شود.
بافت گبه به وسیله پشم خودرنگ مخلوط با موی بز صورت می گیرد. که  این پشم ها بعد از اینکه به طور کامل شسته شدند ریسیده و تابیده می شوند و سپس برای بافت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روش نگهداری

همان اندازه که مراحل تولید یک گبه از اهمیت خاصی برخوردار است، به همان اندازه نگهداری آن نیز نیازمند دقت و توجه می باشد. چرا که هرچه در نگهداری آن ها دقت بیشتری به کار ببریم، ماندگاری شان نیز بالاتر می رود. از جمله عواملی که باعث آسیب رساندن به این زیراندازها می شود می توان به حشراتی چون بید، موریانه، موش و … اشاره کرد. برای مقابله با آسیب این حشرات موذی می توان از محلول های شیمیایی که به صورت افشانه کردن بر رو و پشت گبه مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین استفاده از تنباکو ، نفتالین اشاره کرد. همچنین به یاد داشته باشید که از قرار دادن این زیراندازها در محیط های تیره و تاریک و همچنین محیط های مرطوب پرهیز نمایید.


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

فرش طرح لایت چیست ؟

۲۰ مهر ۱۳۹۹
۰۹:۰۹:۱۶
قالی کاشان
نظرات (0)
           
انواع طرح ها و نقشه های فرش های ماشینی را به سه دسته کلی طرح سنتی ، طرح کلاسیک و طرح مدرن تقسیم می کنند اما این تمام ماجرا نیست ودر دل هر دسته ده ها نوع فرش وجود دارد . طرح ها و نقشه هایی که هر کدام در بین سلیقه ایرانیان ، خانه ها و مکان های مختلف در هر نقشه از جهان جایگاه و جلوه خاصی دارند . در حال حاضر و در بازار امروز فرش و قالی تنوع محصولات به گونه ای است که خریداران بی شک طرح هایی را پسند کرده و به اصطلاح دست خالی از بازار بیرون نمی روند . طیف موجود میان طرح های سنتی تا مدرن سلیقه پیر و جوان را پوشش می دهد .
فرش های مدرن ، جدید ترین طرح هایی هستند که بر سطح فرش ها و قالیچه ها نقش می بندند . جای خالی این طرح ها به حدی حس می شد که به محض ورود در بین مشتریان به فرشی پرفروش با عرضه و تقاضای بالا بدل گشتند . فرش های ماشینی مدرن یا فانتزی ، انواع و اقسام مختلفی دارند از جمله فرش لایت که به روزترین طرح در زمینه طرح های فانتزی است . فرش رنگ روشن و یا لایت ، طرح هایی را شامل می شود که بر فرش با ویژگی های خاصی که فرش های ترک نام دارند نقش می بندد . فرش های ترک نوع خاصی از فرش های فانتزی هستند که ریشه در کشور ترکیه داشته و با همان ظاهر و زیبایی در کارخانه جات ایرانی و با کیفیت این محصولات به تولید می رسند . فرش های ترک به لحاظ ویژگی های بافتی و ظاهری که در صدر آن ها رنگ روشن زمینه و به کارگیری طیفی از ترکیب رنگ های روشن است ، باب خانه نوعروسان ، خانه هایی که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته اند و دکور شیک پسندان خواهد بود .
فرش لایت طرح ترک می تواند به طرز عجیبی دکوراسیون را متحول نموده و زیبایی بی نظیری در فضا ایجاد کند . در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با فرش ترک آشنا شوید و این محصول بی نظیر را بر گزینه های خرید خود اضافه نمایید . 
 

انواع مدل های فرش ترک

فرش های تولید شده در کشور ترکیه به لحاظ زیبایی و تنوع رنگ و طرح ، بسیار متنوع بوده و در طرح ها و نقش های زیادی تولید می شوند . شاید دلیل اصلی این موضوع این است که کشور ترکیه در مد و فشن حرف اول را می زند خصوصا در طراحی پارچه و بافته هایی نظیر فرش و قالی و قالیچه . فرش های ترک که در چند سال اخیر و تحریم محصولات ایرانی توجه بازارهای خارجی را به خود جلب کرده است ، توسط تولید کنندگان ایرانی هم قابل تولید می باشد . به عبارتی ایرانیان فناوری تولید فرش ترک را بدست آورده و تحت عنوان فرش لایت طرح ترک به تولید می رسانند .
در نقشه فرش های ترک از طرح های اصیل استفاده نمی شود ، با وجود آنکه فرش بافی در ترکیه از کشورهای ایران و ارمنستان الگو گرفته شده است اما طرح هایی مانند طرح اسلیمی در فرش های ترک به چشم نمی خورد . در عوض طرح های جدید و مدرن اصلی ترین نگاره ها در فرش ترک هستند . فرش ترک مدل ها و طرح هایی جدید و زیبایی دارد که به لحاظ تفاوت فاحش با طرح های سنتی و کلاسیک موجود بر روی فرش های ایرانی مخاطبان خاص خود را به سرعت پیدا کرده و به اصلی ترین و محبوب ترین کف پوش زیر پای اتاق کودکان و … تبدیل شده است . به فرش های ترک به خاطر رنگ های روشنی که دارد فرش لایت نیز گرفته می شود . البته ناگفته نماند تولید فرش لایت طرح ترک در نگاره های اصیل هم امکان پذیر است اما در کل و در حالت عمومی فرش  ترک با نگاره های فانتزی غالب خواهد بود .
 

ویژگی فرش طرح ترک

فرش های مدرن در شانه و تراکم بسیار بالا تولید نمی شوند و اغلب دارای شانه 700 هستند . یعنی در بافت خود تعداد 700 گره عرضی دارند در کل فرش های طرح مدرن و فانتزی به علت عدم استفاده از نگاره های ریز و پیچ در پیچ حتی اگر در شانه 700 یا 1000 هم تولید شوند زیبایی و جلوه خاصی داشته و عدم ظرافت و ریز باف نبودن در ان ها مشخص نیست . اما فرش لایت طرح ترک به علت داشتن طرحی متفاوت از سایر طرح های فانتزی و نیاز به ظرافت در شانه و تراکم بالا هم تولید می شوند . به همین خاطر فرش مدرن طرح ترک از نظر ظرافت به فرش های شبه دستبافت شبیه هستند . جالب است بدانید تراکم این محصولات تا 2100 گره هم می رسد .
دستگاه بافت فرش مدرن طرح ترک شونهر آلمان است که بافته هایی در 8 رنگ زمینه اصلی با فناروی بالا و تکنولوژی وز دنیا تولید می کند .
ابعاد این محصولات ، کاملا استاندارد بوده و در ابعاد 6 متر ، 9 متر و 12 متر این محصولات قابل خرید هستند و واقعی و در ابعاد متداول و استاندارد بافته و تولید می شوند.
عدم پرزدهی و عدم ایجاد آلرژی و حساسیت از مواردی است که به عنوان مزیت به فرش طرح ترک  نسبت داده می شود . این محصولات با وجود آنکه در طیف رنگی شاد و روشن تولید می شوند اما ضدلک و ضد چروک بوده و در صورت ایجاد لکه و آلودگی آن را نمایان نخواهند کرد . عموما فرش مدرن طرح ترک در طرح های برجسته به چشم می خورند و این موضوع جذابیت فرش را بیشتر و بیشتر خواهد نمود .
ناگفته نماند که قیمت فرش ترک با قیمت فرش های ماشینی ایرانی تفاوتی جزئی داشته و فرش مدرن طرح ترک گران تر از فرش های دیگر هستند که می تواند این اختلاف قیمت را از طریق خرید های دیجیتال مارکتینگ ، مراحعه به نمایشگاه ها و خرید در دوره های آفف و تخفیف مرتفع نمود .
ویژگی بارز فرش ترک  که خصلت شیک بودن به آنها بخشیده است ، داشتن طرح و رنگ ساده است . عبارت شیک بودن در عین سادگی به معنای واقعی کلمه در فرش مدرن طرح ترک  به چشم می خورد .
 

چرا فرش ماشینی ترک بخریم؟

خرید فرش طرح ترک غالبا توسط آن دسته از افرادی انجام می شود که علاقمند به داشتن دکوری زیبا و روشن هستند . اگر خانه شما کوچک است و یا اگر از نور کافی برخوردار نیست ، اگر از وسایل لوکس و فانتزی و اشرافی در فضای خانه استفاده کرده و قصد دارید فرش ماشینی تکمیل کننده این فضا باشد ، اگر در خانه نیازمند آرامش و صمیمیت هستید خرید فرش مدرن طرح ترک را از دست ندهید و آگاه باشید که فرش طرح ترک عضو آخر پازل دکوراسیون منزل شماست .
اما هنگام خرید باید از برند و فروشگاه معتبر خرید نمایید . تکنولوژی تولید فرش ماشینی ترک ، تقریبا نوپا بوده و هنوز آنطور که باید و شاید همه تولید کنندگان در آن متخصص نشده اند و تعداد کمی از برند های نامی توان تولید فرش طرح ترک در کیفیت بالا ، مرغوبیت بی نظیر و زیبایی چشم گیر را دارند . همانطور که می دانیم خرید از فروشگاه های اینترنتی یا دیجیتال مارکتینک مقرون به صرفه ترین و بهترین روش خرید است . پس خرید فرش مدرن طرح ترک به روش اینترنتی در اولویت خواهد بود چراکه در این روش نیازی به رفتن به فروشگاه و صرف هزینه گزاف برای خرید محصول نداریم و از همه مهم تر با خرید مستقیم از تولید کننده از اصالت محصول مطمئن خواهیم بود .

اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

فرش شنل چیست ؟

۱۳ مهر ۱۳۹۹
۰۸:۵۷:۱۲
قالی کاشان
نظرات (0)

 

از جدیدترین محصولات فرش ماشینی فانتزی عرضه شده در بازار شنل می باشد که به همین دلیل ما در این مقاله توضیح خواهیم داد فرش شنل چیست و آیا فرش شنل خوبه یا خیر تا بهترین خرید را برای کفپوش خانه خود داشته باشید.
محصولات فرش شنل که نام دیگرش فرش بلژیکی است در سال های گذشته به بافت رسیده و دارای طراحی مدرن با رنگ‌بندی شاد برای دکور های مدرنیته و شاد می باشد که قادر است در زیباتر کردن دکور خانه شما تاثیر بسیار زیادی را قرار بدهد.


 در صورتی که بخواهید محصولات فرش شنل را در یک دسته بندی خاص قرار بدهیم باید بگوییم که شنل فرش در دسته محصولات فرش مدرن قرار داده می‌شود که کنار این محصولاتی همچون فرش شگی ، گلیم ، گرد ، گبه و… قرار داده شده است.
طرح های متنوع به کار رفته شده در فرش فانتزی شنل باعث شده است که شما با هر سلیقه ای که باشید از بین رنگ‌بندی های شاد عرضه شده برای محصولات فرش ماشینی شنل اقدام به خرید آن کنید.

فرش شنل چیست !

در پاسخ به پرسش اینکه فرش شنل چیست ؟ باید گفت محصولات فرش شنل از جمله کفپوش هایی می باشد که در دسته بندی فرش فانتزی و مدرن قرار داده شده است و دارای طراحی شیک و مدرن می باشد.

در صورتی که از طرح های اسلیمی و سنتی خسته شده اید و به دنبال فرشی با کیفیت با طراحی مدرنیته می باشید تا آن را در پذیرایی و یا روی راه پله های خانه پهن کنید ، از بهترین انتخاب ها برای شما فرش شنل است.

 

از مزیت های فرش شنل می توان به :

 وزن بسیار مناسب آن : اشاره داشت که جابجایی فرش را نیز آسان کرده است و با این فرش به راحتی شما می توانید اقدام به تغییر دادن دکوراسیون نمایید

قیمت بسیار مناسب فرش شنل : محصولات فرش شنل به صورت ارزان می باشد و قیمت فرش شنل در ابعاد مختلف آن حتی در سال 98 بسیار ارزان و مناسب است که می توانید آن را در لیست قیمت منتشر شده مشاهده کنید.

طرح و نقشه شنل متنوع است :  محصولت فرش شنل به صورت متنوع در طرح و رنگبندی های متنوع در ابعاد مختلف به بافت رسیده است و به همین دلیل شما با هر سلیقه ای باشید و یا حتی مشکل پسند نیز باشید می توانید فرش شنل فانتزی فروشگاه زر فرش را خریداری کنید.

 

کیفیت فرش شنل چیست !
محصولات فرش شنل از جنس ویکسوز به تولید رسیده اند و برای پشت فرش نیز از لاتکس استفاده شده است که این موضوع نیز باعث چسبیده شدن فرش به زمین سرامیکی خواهد شد و از لیز خوردن فرش روی سرامیک جلوگیری میشود.

در خیلی از فرش ها از لاتکس استفاده نمی‌شود و علت اینکه در محصولات فرش شنل از لاتکس استفاده شده است ، وزن بسیار سبک و مناسب این فرش می باشد که باعث لیز خوردن کفپوش بر روز زمین سرامیکی می‌شود.

لاتکس افتاده شده در فرش شنل باعث افزایش طول عمر محصولات فرش شنل شدن و ماندگاری بسیار بالایی را فرش فانتزی شنل برای دکور خانه می تواند داشته باشد.

در صورتی که می‌خواهید شست و شوی فرش شنل را انجام دهید باید به این موضوع توجه داشته باشید که ظرافت این فرش بسیار بالا می باشد و در صورتی که در این کار تخصصی ندارید برای شست و شوی فرش شنل فانتزی می توانید قالی را به مراکز شست و شوی فرش شنل بسپارید.

 

ویژگی فرش شنل چیست !
محصولات فرش شنل بسیار لطیف می باشد و به صورت ضد لک نیز می باشد که به همین دلیل در صورتی که لک شدن فرش مورد اذیت شما بوده است خریداری فرش شنل ضد لک انتخابی بسیار عاقلانه خواهد بود.

در ادامه ویژگی های فرش فانتزی شنل باید گفت که این فرش بدون پرز بوده و به علت استفاده از لاتکس در ساختار فرش بسیار مقاوم نیز می باشد.

فرش شنل به صورت ضد چروک بوده و بسیار نرم می باشد که با کشیدن دستتان بر روی فرش این لطافت را می توانید از فرش جذب کنید.

 طرح های گل برجسته این فرش فانتزی بسیار زیبا و دلربا می باشد ، به صورتی که با پهن کردن آن در دکور خانه می توانید نظر هر سخت پسندی را به خود جلب کند.


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

ویژگی های فرش 6 متری

۶ مهر ۱۳۹۹
۰۹:۰۱:۴۸
قالی کاشان
نظرات (0)

فرش کاشان قالی کاشان فرش ماشینی

فرش از عوامل مهم در زیبایی دکوراسیون منزل شما است . علاوه بر جنس فرش ، شانه فرش و تراکم فرش ، طرح و رنگ فرش عامل دیگری نیز در هنگام خرید فرش ماشینی باید در نظر داشنته باشیدد و آن متراژ یا همان سایز فرش است . انتخاب سایز فرش بستگی به متراز اتاق شما و نوع دکوراسیون شما دارد . یکی از فرش های متداول در بین خریداران فرش 6 متری است که در این جا به بررسی ویژگی های آن می پردلزیم . 

ویژگی های فرش 6 متری


فرش 6 متری یکی از سایز های ستاندارد در فرش های ماشینی است . ابتدای تولید فرش ماشینی اکثرا فرش های 12 متر و 9 متر بافته می شدند . اما با تغییر دکوراسیون ها و کوچک تر شدن منازل ، این فرش ماشینی نیز تولید شده و از ابتدای تولید خریدارن زیادی دارد . با کوچک تر شدن سایز فرش وزن آن نیز کمتر خواهد شد ، اما مورد مهم دیگری که در وزن فرش تاثیر دارد ، شانه فرش است . هم چنین جنس الیاف بافته شده در آن نیز در این قضیه تاثیر زیادی خواهد داشت .

طول و عرض فرش با مترا ژ متر 3 متر در 4 متر است . این فرش ماشینی اهمیت زیادی در دکوراسیون دارد ، به خصوص در دکوراسیون های مدرن .

فرش متراژ 6 متر در دکوراسیون    


فرش 6 متری در بخش های کوچک تر از منزل به کار می رود . هم چنین افرادی که نشیمن کوچک دارند و یا چیدمان مدرن در دکوراسیون خود استفاده می کنند از مشتریان این فرش ماشینی هستند .

اگر این فرش ماشینی را در اتاق خوای استفاده می کنید ، توصیه مااین است که گوشه های دیوار به اندازه 50 الی 60 سانتی متر خالی باشد تا زیبایی بیشتری داشته باشد .

مهم ترین چیزی که کمک زیادی به شما می کند تا تشخیص دهید این فرش ماشینی برای اتاق شما مناسب است یا خیر انتخاب نوع دکوراسیون است . هم چنین با در نظر گرفتن ابعاد اتاق خود و سلیقه خود ، می توانید تشخیص دهید که آیا این فرش برای شما مناسب است یا خیر ؟


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

فرش دستباف گونه | بررسی انواع فرش ماشینی دستباف نما

۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۰۹:۳۶:۴۳
قالی کاشان
نظرات (0)

فرش دستباف گونه چیست؟ به چه فرشی، دستباف گونه گفته می شود؟ پاسخ این دو سوال را در ادامه برای شما تشریح میکنیم!

زیبایی و اصالت که از ویژگی‌های فرش ها می باشد.

قدمت این هنر به گذشتگان دور برمی گردد.

 ابتدا از پشم گوسفندان و حیوانات برای بافت فرش و استفاده می‌کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاههای بافت فرش و استفاده از نخ های متفاوت مصنوعی، فرش های ماشینی تولید می شوند‌.فرش ها انواع و اقسام مختلفی دارند.

 فرش دستباف گونه چیست؟
هر فرش دارای شانه و تراکم مختلفی است.منظور از شانه و تراکم،  به تعداد گره های (ریشه) موجود در عرض و طول فرش ماشینی را می گویند.

هرچه تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد،  انسجام ریشه ها و نخ های خاب فرش بیشتر است و فرش ماشینی به فرش دستباف شباهت بیشتری خواهد داشت؛ به اصطلاح اینگونه فرش های ماشینی فرش دستباف گونه می گویند.به فرش های ۷۰۰ شانه به بالا مانند هزار، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه،  فرش دستباف گونه میگویند.

بررسی مزایای فرش دستباف گونه
فرشهای ماشینی دارای قیمت بسیار بالایی هستند و می توان گفت هر کس، توان خرید این گونه فرش‌ها را ندارد؛ بنابراین شما می توانید به راحتی با خرید فرش دستباف گونه زیبایی را به خانه های خود ببخشید.

فرش های ماشینی با تعداد شانه و تراکم پایین، به مرور زمان در اثر شستشو و فشردگی کم بین گره ها، استحکام خود را از دست می‌دهند و باعث شل شدن و باز شدن گره ها میشود. اما لازم به ذکر است که این تغییرات در طی سالیان دراز اتفاق می‌افتد.

پس سعی کنید در هنگام خرید فرش ماشینی، فرش دستباف گونه را به دلیل فشردگی بین ریشه ها انتخاب کنید.

همچنین مزیت خرید فرش دستباف گونه به دلیل مقاومت به دوام بالای این فرش ها ست.

 فرش های ماشینی دستباف گونه، صادرات به کشورهای خارجی را نیز دارد.

همچنین شایان ذکر است که فرش های دستباف گونه دارای طرح ها و نقش های متفاوتی هستند و با هر سلیقه و دکوراسیون منزلی هماهنگ می شوند.

تعداد رنگ به کار رفته در فرش های دستباف گونه نسبت به دیگر فرشهای ماشینی بیشتر است و ظرافت و نرمی منحصر به فردی را دارا می باشد.

به گونه ای که وقتی بر روی فرش های دستباف گونه راه می روید انگار بر روی چمنزارها هستید.

 فرش ماشینی هزار شانه دستبافت گونه
یکی از پرفروش ترین فرش های ماشینی فرش ۱۰۰۰ شانه است.این فرش به علت ریز بافی و داشتن طرح های مشابه با فرش‌های دستباف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنین قالی هزار شانه دستباف گونه دارای تنوع ۸ الی ۱۲ رنگ است.تراکم فرش هزار شانه سه هزار است.

الیاف به کار رفته در این قالی ماشینی دستباف گونه نازک و ظریف می باشد که باعث زیبایی منحصر به فردی در نقشه فرش میشود.

از ویژگی‌های بارز فرش های هزار شانه دستبافت گونه،  ضد آلرژی بودن است.

نخ خاب این قالی های ماشینی ، از نوع اکریلیک هیت ست شده است.

همچنین تار و پود این قالی ها از جنس پنبه است.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه دستبافت گونه
از نفیس ترین قالی های ماشینی که ظرافت و نرمی ویژه‌ای دارند فرش ۱۲۰۰ شانه است.

گره های این فرش به خاطر فشردگی و انسجام بالا دارای ریز نقشی است.

تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه ماشینی ۳۶۰۰ است.

ارتفاع نفت خواب این فرش زیبا ۸ میلیمتر می باشد.

یکی از پرفروش ترین مدل های فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ دستباف گونه، طرح افشان است.

 

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه
چگونه دیگر از فرش ماشینی ریز با فرش دستباف گونه ۱۵۰۰ شانه است.

به دلیل حجم بالا گره‌ها در عرض و طول فرش، شباهت زیادی به فرشهای دستگاه پیدا کرده‌اند.

تعداد تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه دستبافت گونه ۴۵۰۰ است.

در بافت خود از نخ اکریلیک هیت ست شده استفاده شده است.

ارتفاع نخواب این فرش ظریف کمتر از مابقی فرش های ماشینی است و در دسته بندی فرش ها، جز قالی های دستباف گونه درجه یک به حساب می آید.

در بیان دیگر می توان گفت قالی لوکس دستباف گونه ماشینی فرش ۱۵۰۰ سال است که باعث تزئین منازل می شود.

خرید فرش دستباف گونه از طریق اینترنت
در بافت فرش های دستباف گونه،  از مدرن ترین و پیشرفته ترین دستگاه های بافت فرش ماشینی استفاده می شود.

با استفاده از این قالی ها، فرش با کیفیت و زیبا وارد بازار میشود.

تولید کنندگان قالی های ماشینی دستباف گونه علاوه بر خرید حضوری،  شرایط خرید آنلاین را نیز برای خریداران محترم فراهم می کنند، و شما در هر زمان و مکان می توانید خرید خود را به آسانی انجام دهید.

 خرید آنلاین فرش های دستبافت گونه، بدون واسطه انجام می شود و این محصولات دارای ضمانت و بیمه نامه های معتبر می باشند تا در صورت وجود هر گونه مشکل بتوانید به راحتی جبران خسارت کنیم.

 

ابعاد فرش های دستباف گونه و طرح های آن
از جمله قالی های ماشینی دستباف گونه می توان به حوض نقره، گل افشان و … اشاره کرد.

بیشتر فرش های دستباف گونه دارای ترنج و لچک می باشند که زیبایی ویژه‌ای را به فضای خانه می دهند.

قالی های دستباف گونه در ابعاد استاندارد مانند ۶، ۱۲ و ۹ متر بافته میشوند.

حتی شامل سایزهای بزرگتری همچون ۲۴ متر نیز هستند که زیبایی و شکوه را به منازل می دهند.

نکته هایی در مورد قالی ماشینی دستباف گونه ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

قالی های دستباف گونه بستگی به شلوغ و یا ساده بودن طرح فرش، ابعاد و تعداد شانه و تراکم قیمت متفاوتی دارند.

این نکته را فراموش نکنید که چسب و آهار پشت فرش نباید از ۵ درصد وزن فرش تجاوز کند، که این باعث عیب فرش است.

یکی از راههای مراقبت از قالی های ماشینی دستباف گونه این است که مرتب این فرش را جارو بدهیم که درخشندگی فرش از بین رفت و زیبایی خود را نشان دهد.

سعی کنید از گذاشتن وسایل سنگین بر روی فرش های دستباف نما بپرهیزید زیرا به خاطر نرم بودن این گونه فرش ها، نخ خاب کوبیده میشود و زیبایی فرش از بین می رود.


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

ویژگی های فرش 9 متری

۱۶ شهریور ۱۳۹۹
۰۸:۲۸:۵۲
قالی کاشان
نظرات (0)

 

فرش یکی از لوازم مهم و تاثیر گذار در دکوراسیون منزل شما است . ویژگی های زیادی در هنگام خرید فرش ماشینی در انتخاب شما دخالت دارند مانند شانه و تراکم فرش ، جنس نخ ، طرح و رنگ فرش و ... . سایز فرش نیز یکی دیگر از عوامل مهم است که در چیدمان و زیبایی دکوراسیون شما نقش به سزایی دارد . فرش 9 متری یکی از سایزهای محبوب و متعارف در بین خریداران فرش ماشینی است . در این مقاله با ویژگی های این متراژ از فرش آشنا خواهید شد . 

ویژگی های فرش 9 متری 

فرش 9 متری از متداول ترین متراژ مورد استفاده فرش ماشینی است . اندازه متوسط و متعارف این فرش ماشینی آن را  برای هر قسمت از منزل شما مناسب می کند . ابعاد این فرش به صورت عرض 2.5 متر و طول 3.5 متری است . فرش با متراژ 9 متر ، قیمت گران تر نسبت به متراژ خود دارند ، دلیل این امر این است که دستگاه های فرش ماشینی توانایی بافت عرض 3 متر را داند و نیم متر از عرض از فرش ضایعات می شود و شرکت های تولیدی برای جبران این خسارت قیمت این متراژ از فرش را اضافه می کنند .

آن چه در قیمت این فرش ماشینی تاثیرگذار است جنس ، شانه و تراکم ، کیفیت الیاف به کار رفته در فرش و فاکتور های دیگر است .

فرش با متراژ 9 متر در دکوراسیون 

از آن جا که فرش با متراژ 9 متر اندازه ای متوسط و متعارف دارد در فضای منازل زیاد دیده می شود . این که فرش خود را در چه قسمت از منزل استفاده کنید ، شانه و جنس فرش نیز تعیین کننده آن خواهد بود .

این فرش ماشینی برای نشیمن و پذیرایی بسیار مناسب است . البته انتخاب ابعاد فرش بستگی به نوع دکوراسیون شما نیز دارد . در نوع متعارف از چیدمان ، فرش شما چند سانتی متر با لبه دیوار فاصله دارد . اما در دکوراسیون های مدرن ممکن است بخشی از کف اتاق بدون فرش باشد .

پیشنهاد ما به شما این است که اگر پذیرایی بزرگی دارید ، به جای استفاده از سایز های بزرگ از فرش ماشینی ، از چندین فرش 9 متری استفاده کنید .


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

ویژگی های فرش 12 متری

۲ شهریور ۱۳۹۹
۰۸:۳۶:۲۱
قالی کاشان
نظرات (0)

فرش 12 متری

 متراژ فرش نیز مانند شانه و تراکم فرش ، جنس نخ و الیاف ، طرح فرش و رنگزمینه آن و سایر ویژگی های آن از عوامل تاثیر گذار در قیمت فرش و هم چنین زیبایی منزل شما است . بسیاری از خریداران ترجیح می دهند فضای اتاق آن ها به صورت یکپارچه مفروش شود و به جای در کنار هم قرار دادن فرش های با سایز کوچک ، استفاده از تعداد کمتر فرش با سایز بزرگتر را ترجیح می دهند . در این مقاله شما را با ویژگی های فرش 12 متری آشنا خواهیم کرد . 

ویژگی های فرش 12 متری 

فرش 12 متری بزرگترین سایز استاندارد بافته شده در بین فرش های ماشینی است . ابعاد این فرش ماشینی 3 * 4 است و ظاهر فرش مستطیل است . این فرش ماشینی در کیفیت ، جنس , شانه فرش ، تراکم فرش و ویژگی های متفاوت بافته می شود . وزن این فرش ماشینی بسته به جنس به کار رفته در آن و مهم تر از همه شانه آن متغیر است و شانه های پایین تر فرش وزن بالاتر و شانه های بالاتر وزن کمتری خواهند داشت . چرا که در بافت فرش های با شانه پایین تر اتز الیاف ضخیم تر استفاده می شود . 

فرش 12 متری چگونه در فضای منزل استفاده شود ؟ 

همان طور که می دانید انتخاب سایز مناسب برای هر فضا از منزل اهمیت زیادی دارد . یکی از اصول انتخاب سایز فرش این است که لبه های فرش تا دیواره ی اتاق چند سانتی متر فاصله داشته باشد . آن چه در هنگام خرید فرش ماشینی باید در نظر داشته باشید این است که ابعاد فرش خود را به نسبت ابعاد اتاق انتخاب کنید . برای قسمت های بزرگتر منزل مانند پذیرایی ابعاد بزرگتر از فرش را انتخاب کنید و فرش با متراژ 12 متر برای پذیرایی های خیلی بزرگ مناسب تر خواهد بود .

فرش 12 متری در شانه های مختف برای هر قسمت از منزل کارایی خاصی دارد . مثلا اگر فرش شما در مکان پر رفت و آمد باشد ، فرش خود را در شانه های پایین تر مانند فرش 1000 و فرش 700 شانه شانه انتخاب کنید و اگر به زیبایی و بافت ریز در فرش اهمیت می دهید ، شانه های بالاتر مانند فرش 1200 شانه و فرش 700 شانه با متراژ 12 را انتخاب نمایید. 


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

راهنمای خرید فرش ماشینی کاشان بدون واسطه از کارخانه

۲۶ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۱۵:۱۰
قالی کاشان
نظرات (0)

خرید مستقیم فرش از کارخاته

 خرید فرش ماشینی همواره با دغدغه هایی همراه است که مهم ترین آن ها کیفیت فرش و قیمت آن است . با خرید مستقیم فرش از کارخانه واسطه ها از خرید شما حذف شده و اطمینان دارید که فرش خریداری شده شما با کیفیت اصلی کارخانه و بافته شده با نخ و الیاف ممتاز است . هم چنین قیمت فرش خریداری شده شما به قیمت درب کارخانه خواهد بود . از آن جا که مشتریان توانایی طی مسافت طولانی تا کارخانه را ندارند ، بهترین و آسان ترین راه برای آن ها خرید مستقیم فرش از کارخانه است . 

برای خرید اینترنی فرش ماشینی کاشان باید نکات مهمی را مدنظر داشت  

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام فرش ماشینی کاشان،  با مطالعه این مقاله علاوه بر اینکه می‌توانید متناسب با بودجه خود، مناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین فرش ماشینی کاشان را انتخاب کنید، می‌توانید با خرید مستقیم فرش ماشینی کاشان از کارخانه به ارزان‌ترین قیمت ممکن فرش خود را خریداری کنید و به ‌صورت شگفت‌انگیزی در هزینه خرید فرش خود صرفه‌جویی کنید!

در هنگام خرید اینترنتی فرش ماشینی کاشان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟  


در زمان انتخاب و خرید فرش کاشان، علاوه بر طرح و زیبایی فرش، به موارد دیگری نیز باید دقت کرد. در واقع اختلاف بسیار زیاد قیمت دو فرش، بیشتر از اینکه به برند شرکت سازنده مربوط باشد، به علت تفاوت در مواردی مانند میزان تراکم و شانه، جنس نخ خاب فرش، جنس نخ تار و پود فرش، تعداد رنگ به‌کاررفته در بافت فرش و ... می‌باشد.

اما در بین ویژگی‌های بسیار زیادی که درباره فرش ماشینی کاشان می‌توان به آن اشاره کرد "مقدار شانه و تراکم فرش" از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین ویژگی‌ها در کیفیت و قیمت فرش ماشینی کاشان است که در این مقاله آموزشی به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

شانه فرش چیست؟ 


به تعداد گره‌های موجود در یک متر از عرض فرش ماشینی شانه گفته می‌شود.

برای مثال یک فرش ۱۰۰۰ شانه کاشان واقعی باید در یک متر از عرض فرش ۱۰۰۰ گره داشته باشد و این یعنی در ۱۰ سانتی‌متر از عرض فرش باید ۱۰۰ گره وجود داشته باشد. پس شما در هنگام خرید فرش به‌راحتی با استفاده از یک خط‌کش می‌توانید تست کنید که آیا مقدار شانه درج‌شده روی فرش واقعی است یا خیر!

تراکم فرش چیست؟ 


به تعداد ردیف پود موجود در یک متر از طول فرش ماشینی تراکم فرش گفته می‌شود.

از آنجا که در دستگاه‌های جدید، به ازای هر ردیف از گره‌های فرش، سه ردیف پود استفاده می‌شود، می‌توان گفت مقدار تراکم فرش برابر است با تعداد گره‌های موجود در یک متر از طول یک فرش ضرب‌ در سه!

پس شما بازهم به‌راحتی می‌توانید تنها با استفاده از یک خط‌کش ساده متوجه شوید که آیا مقدار تراکم درج‌ شده روی فرش واقعی است یا خیر!

در واقع هر چه مقدار تراکم و شانه فرش ماشینی افزایش می‌یابد، ظرافت و زیبایی فرش نیز افزایش می‌یابد تاجایی‌که در بازار از فرش‌های ماشینی ۱۲۰۰ شانه کاشان با عنوان فرش دستباف نما یاد می‌شود!

تأثیر شانه و تراکم بر قیمت خرید اینترنتی فرش ماشینی کاشان! 


قیمت فرش ماشینی علاوه بر میزان شانه و تراکم به موارد زیادی مانند تعداد رنگ فرش، جنس نخ خاب، وزن فرش و حتی برند و معروفیت شرکت سازنده بستگی دارد، برای مثال قطعاً قیمت فرش بزرگمهر کاشان یا فرش محتشم کاشان که از برندهای معتبر و باکیفیت فرش ماشینی کاشان می‌باشند، نسبت به برندی که نام و نشان خاصی ندارد بالاتر خواهد بود.

اما اگر تمام فاکتورهای دو فرش را ثابت در نظر بگیریم و تنها تفاوت، در میزان شانه و تراکم فرش باشد، معمولاً به این شکل با تغییر قیمت فرش مواجه هستیم:

فرش ۷۰۰ شانه کاشان معمولاً حدود ۲۰% از فرش ۵۰۰ شانه قیمت بیشتری دارد.

فرش ۱۰۰۰ شانه کاشان معمولاً حدود ۱۵% از فرش ۷۰۰ شانه قیمت بیشتری دارد.

فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان معمولاً حدود ۱۰% از فرش ۱۰۰۰ شانه قیمت بیشتری دارد.

خرید فرش ماشینی چند شانه برای من مناسب است؟ 


زیبایی طرح و نقش های فرش کاشان نه‌تنها در ایران بلکه در بازار جهانی فرش نیز زبانزد خاص و عام است، اما همان‌طور که در بخش قبل مشاهده کردید با افزایش شانه و تراکم فرش ماشینی علاوه بر ظرافت و زیبایی فرش، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد، بنابراین لازم است که با توجه به نیاز و بودجه خود انتخاب کنید که چه شانه‌ای از فرش ماشینی برای شما مناسب است!

معمولاً برای اماکن عمومی مانند مسجد و حسینیه‌ از فرش‌های ۵۰۰ و ۷۰۰ شانه استفاده می‌شود. اما در منازل بااینکه همچنان فرش ۷۰۰ شانه طرفداران زیادی دارد (خصوصاً به علت ارزان بودن فرش)، اما بسیاری از خانواده‌های ترجیح می‌دهند برای فضاهای لوکس منزل مثل پذیرایی از فرش‌های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه که ظرافت و زیبایی بیشتری دارند، استفاده کنند.

خرید ارزان فرش ماشینی کاشان با خرید مستقیم از کارخانه! 


بعد از بررسی و انتخاب بهترین فرش ماشینی، نوبت به انتخاب بهترین محل برای خرید ارزان و باکیفیت فرش ماشینی کاشان است. پیشنهاد ما خرید اینترنتی فرش ماشینی کاشان از سایت قالی کاشان است.

سایت قالی کاشان علاوه بر اینکه دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، این امکان را ایجاد کرده تا بتوانید فرش‌های ماشینی خود را به ارزان ترین قیمت به‌صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید. در سایت قالی کاشان امکان خرید ارزان فرش از کارخانه‌های کاشان مانند فرش عقیق کاشان، فرش بزرگمهر کاشان، فرش محتشم کاشان، فرش خاطره کویر کاشان، فرش نیاوران کاشان، فرش گل نقش کاشان، فرش تاپ کاشان و ... وجود دارد.

مجموعه قالی کاشان این امکان را فراهم کرده تا با حذف واسطه‌ها، مشتریان بتوانند فرش های ماشینی کاشان را به‌صورت مستقیم و به ارزان‌ترین قیمت ممکن از کارخانه تولیدکننده خریداری کنند و علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه خرید خود، باوجود ضمانت ۱۲۰ ماهه کیفیت فرش های خریداری شده و همچنین گارانتی بازگشت وجه، با خیالی راحت و با اطمینان خاطر نسبت به انتخاب و خرید فرش ماشینی کاشان اقدام کنند.

همچنین کارشناسان حرفه‌ای و باتجربه این مجموعه در هنگام انتخاب و خرید فرش در کنار شما هستند و شما را راهنمایی می‌کنند تا بهترین فرش ماشینی را متناسب با نیاز و بودجه خود تهیه کنید. 


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

دسته بندی طرح های فرش ایرانی

۲۰ مرداد ۱۳۹۹
۰۸:۴۹:۰۴
قالی کاشان
نظرات (0)

 طرح های فرش ایرانی


فرش ایرانی دنیای پر رمز و رازی دارد. نقش های زیبا و دلربای این دردانه های هنر، هر کدام دنیایی هستند از مفهوم و طراوت و خلاقیت. در این مقاله قصد داریم به این دنیای زیبا با نگاهی عمیق تر بنگریم و با وسواس به کنکاش در انواع طرح های فرش ایرانی بپردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

فرش های ایرانی و طبقه بندی آن ها 


نقوش فرش ایران و نگاره های تزیینی آن و از همه مهمتر مفاهیم بنیادی و شاید هم راز آمیز آنها ، از جمله مباحث تخصصی فرش ایران می باشد که در طی چند دهه ی اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

از برکت بسیاری از این مطالعات در برخی موارد رمز پردازی و نماد گرایی نقوش فرش ایران نیز آشکار گشته و نتایج حاصله افزون بر سایر دلایل، بر ارزشهای هنری فرش ایرانی افزوده است ، قبل از پرداختن به مباحث جدیدی که در طی سالهای اخیر برای طبقه بندی فرشهای ایران مورد توجه قرار گرفته و همچنین مروری بر نظریات کارشناسان غربی در مورد نقشه های فرش ایران ، به معرفی یک طبقه بندی قدیمی از طرحهای فرش ایران می پردازیم که بیش از دو دهه از عمر آن می گذرد و می توان گفت امروزه مورد توجه و استفاده اغلب طراحان و تولید کنندگان فرش قرار گرفته و در مدارس و دانشگاهها نیز به عنوان طبقه بندی اصلی طرحهای فرش ایران معرفی می گردد .

در خصوص طبقه بندی صحیح و اصولی طرح های فرش ایران و همچنین مبانی بنیادی آن تا چند سال اخیر کار چندانی صورت نگرفته بود ، اما به تدریج مطالعات انجام شده به ویژه توسط کارشناسان و محققین ایرانی که متاسفانه هنوز از طرفداران زیادی برخوردار نیست، می رود تا دنیای جدیدی را از طبقه بندی علمی – هنری – طرح های فرش ایران را ارائه دهد .

در این طبقه بندی بدون توجه به دلایل شکل گیری و پیدایش طرحها و نقش ها و حتی ریز نقش های مورد استفاده در فرش ، فقط با توجه به نوع آرایه ها و تزیینات طرح و همچنین اشکال تقلیدی به کار رفته و حتی با توجه به نوع تقسیم بندی متن فرش و جای گیری اشکال و تصاویر در آنها به دسته بندی طرح های فرش ایران پرداخته اند و سپس با قیاس کلیه ی طرح های سایر فرش ها و توجه به وجوه مشترک طرح در هر فرش با طبقه بندی مذکور ، به اصطلاح تمامی طرح های فرش ایران را در این فهرست گنجانیده اند. در اینجا با این طبقه بندی آشنا می شویم .

بر اساس این طبقه بندی طرح های فرش ایران به 19 دسته اصلی طبقه بندی و هر یک نیز به چند شاخه ی کوچکتر تقسیم می گردند که عبارتند از:

دسته 1: طرح های افشان


در فرش طرح افشان کلیه ی بند ها و نگاره های فرش پیوستگی و ارتباط کاملی دارند به نحوی که به نظر می رسد نقاش از هنگام شروع طرح تا پایان آن قلم از کاغذ بر نداشته و یک ارتباط مداوم بین قسمتهای مختلف نقش بوجود آورده ، به عبارت ساده تر همان گونه که از نام نقوش این گروه پیداست ، تمامی گل و برگ ها و بند های موجود در طرح ، در متن فرش پراکنده و افشان شده اند . طرحهای افشان اصولاً به گونه ای طراحی می شوند که هیچ یک از گل و برگها قرینه نداشته و اصول قرینه نگاری در آن وجود ندارد . انواع مختلف طرح های افشان عبارتند از : افشان دسته گلی ، افشان حیوان دار ، افشان ختایی و ...

دسته 2: طرح های اسلیمی

قالب اصلی این طرح بر مبنای گردش های منظم و بغایت سنجیده ی بند های اسلیمی است . از آنجایی که اسلیمی خود دارای انواعی است لذا با توجه به نوع و شکل آن نیز می توان طرح های اسلیمی را طبقه بندی نمود . معروفترین طرح آن ، اسلیمی جهان اژدر است . در این نوع اسلیمی به دو شاخه تقسیم شده و حالتی شبیه به فکین اژد ها را به وجود می آورد . انواع مختلف طرح های اسلیمی عبارتند ار : اسلیمی بندی ، اسلیمی افشان ، اسلیمی لچک و ترنج

 
دسته 3: طرح های شاه عباسی


اساس کلیه طرح های شاه عباسی بر مبنای کاربرد گل معروف شاه عباسی در این طرح است . در این طرحها گل های شاه عباسی به همراه بندهای ختایی و گاه تلفیق آنها با اسلیمی ها ، انواع مختلفی از نقوش فرش را ارائه می دهند . انواع طرح های این گروه عبارتند از : لچک و ترنج شاه عباسی ، افشان شاه عباسی ، شاه عباسی درختی ، شاه عباسی شیخ صفی ، شاه عباسی جانوری و ...


دسته 4: طرح های آثار باستانی و ابنیه اسلامی


کلیه ی طرح هایی که ملهم از نقوش و اشکال تزیینی بناها ، عمارات و کاشی کاری های آنها می باشند در این گروه جای دارند . البته طراحان فرش در برخی از طرح های اصلی نقوش این بناها حسب سلیقه ی خود تغییراتی را وارد نموده اند اما ساختار و تشابه اصلی طرح فرش با طرح اصلی بنا کاملا حفظ گردیده است .
معروفترین طرح های این گروه عبارتند از :
گنبد مسجد شیخ لطف الله ، سردر امامزاده محروق ، گنبد مسجد امام ، تخت جمشید ،‌ طاق بستان مسجد جامع اصفهان و ...

 
دسته 5: طرح های بته ای (بته جقه)

کلیه طرح های این گروه بر مبنای کاربرد بته جقه است و به انواع و اقسام مختلف به تزیین متن و حاشیه فرش با بته جقه ها می پردازد . انواع مختلف طرح های بته جقه ای که هر یک به گونه ای شیوه یافته اند عبارتند از : بته میری ، بته خرقه ای ، بته قلمکار، بته کردستانی و ...


دسته 6: طرح های اقتباسی


گفته می شود اغلب طرح های این گروه شباهت زیادی با طرح های فرش مناطق مرزی ایران و کشورهای همسایه و حتی سایر کشورها دارد و به همین دلیل آنها اقتباسی می نامند مانند طرح های معروف به قفقازی و گوبلنی


دسته 7: طرح های واگیره ای (بندی)


طرح اصلی آن به گونه ای است که سراسر فرش هم از جهت طول و هم از جهت عرض به قطعات منظم تقسیم شده و هر قسمت توسط خطوط و یا بند هایی به قسمت همجوار می پیوندد و به این ترتیب از به هم پیوستن این قسمت ها و بند های آنها کل طرح بوجود می آید . طرح های اصلی این گروه عبارتند از : بندی اسلیمی ، بندی خشتی ، بندی ترنجدار ، بندی شیر و شکری ، بندی شاخه گوزنی ، بندی دسته گلی ، بندی مینا خانی و...


دسته 8: طرح های درختی


در طرح های این گروه درخت و درخچه های کوچک و بزرگ به ویژه به صورت انفرادی ترکیب اصلی را تشکیل داده اند و با اجزای دیگری ترکیب شده اند. معروفترین طرح های این گروه عبارتند از : درختی سبزیکار ، و درحتی حیواندار.


دسته 9: طرح های شکار گاهی


بنیاد اصلی این گروه از طرحها نمایش صحنه های شکار و شکار گاه است . به نحوی که در قسمتهای مختلف طرح یک سوار کار با وسیله ای همانند تیر و کمان یا نیزه مشغول شکار آهو و یا سایر جانوران است . فرش طرح شکارگاه یکی از طرح های فوق العاده زیبا با طراحی هنرمندانه است . 


دسته 10: طرح های ترکمن


طرح های ترکمن همگی در گروه نقوش هندسی قرار دارند و به صورت ذهنی بافته شده اند . معروفترین طرح های ترکمن در ایران که در این گروه نام برده می شوند ،عبارتند از : غزال گز، قاشقی، آخال و ...


دسته 11: طرح های ماهی در هم

طرح ماهی در هم از قدیمی ترین و رایج ترین طرح های فرش ایران است . این طرح اغلب به صورت یک واگیره می باشد و بافنده همان واگیره را در طول و عرض فرش تکرار می کند . در این طرح یا واگیره یک حوض به صورت لوزی با چهار برگ – ماهی در اطراف آن مشاهده می شود .

طرح ماهی در هم در نقاط مختلف ایران به نامهای مختلفی مشهور است . مهمترین انواع آن عبارتند از :
ماهی فراهان ، ماهی زنبوری ، ماهی کردستان و ریز ماهی


دسته 12: طرح های گل فرنگ

کلیه طرح های این گروه بر مبنای گلهای طبیعی بویژه گل رز با رنگهای بسیار روشن نظیر زرد ، آبی و سرخ می باشد . انواع طرحهای گل فرنگ عبارتند از: گل فرنگ بیجار ، گل فرنگ دسته گلی گل فرنگ گل و بلبل ، لچک و ترنج گل فرنگ ، افشان گل فرنگ و ...


دسته 13: طرح های قابی (خشتی)


متن فرش در این طرح ها به قسمتها یا قابهای مختلفی تقسیم گشته که به طور منظم در کنار هم قرار دارند و در داخل هر قاب با گل و برگ های مختلفی تزیین شده است . معروفترین طرحهای قابی عبارتند از: قابی بختیار و قاب قرانی

 
دسته 14: طرح های گلدانی


ویژگی اصلی این طرح وجود یک یا چند گلدان در اندازه های مختلف است که تمام متن فرش را می پوشاند . اما اغلب طرحهای گلدانی دارای گلدانی بزرگ در یک طرف فرش هستند که شاخه های گل های آن تمام متن فرش را می پوشاند . معروفترین طرحهای گلدانی عبارتند از :
گلدانی هزار گل ، گلدانی محرابی ، گلدانی ظل السطانی

دسته 15: طرح های محرابی


طرح اصلی در این گروه بر مبنای محراب است . همان مکانی که در مساجد ، مکان نمازگذاران امام جماعت است . در این طرحها معمولا محراب را با تزییناتی از قبیل قندیل ، گلدان ، و حتی درخچه های کوچک می پوشانند و گاه دو طرف محراب را با ستونهای بزرگی که سقف محراب بر روی آن قرار دارد نشان می دهند انواع طرحهای این گروه عبارتند از : محرابی قندیلی ، محرابی گلدانی ، محرابی درختی


دسته 16: طرح های ایلی و عشایری


این طرح ها عموما توسط عشایر ایران بافته می شوند و اغلب نگاره ها و تزیینات طرح ملهم از ذهن قالیبافان است . در این طرح ها قرینه بودن چندان معنا ندارد و ختی همین ویژگی و سادگی نقوش از عوامل اصلی زیبایی طرح های این گروه است . طرح های فرش عشایر قشقایی ، شاهسون ، بلوچ و ... در این گروه جای می گیرند .


دسته 17: طرح های محرمات
در این طرح کل متن فرش از جهت طولی به چند ردیف موازی تقسیم میگردد و درون این ردیفها با نگاره هایی همچون بته جقه ، انواع اسلیمی و یا ختایی و گل و برگهای دیگر تزیین می گردد . به عبارت دیگر متن فرش به صورت راه راه می باشد ، محرمات بته جقه ای معروفترین طرح این گروه است.

 
دسته 18: طرح های هندسی


همان گونه که از نام طرح های این گروه پیداست ، کلیه نقوش این گروه به صورت هندسی و با استفاده از خطوط زاویه دار به وجود می آیند . مهمترین انواع طرحهای هندسی عبارتند از :
هندسی کف ساده ، هندسی جوشقان ، هندسی خاتم شیراز ، هندسی لچک و ترنج و هندسی قابی


دسته 19: طرح های تلفیقی


طرح های این گروه به مرور زمان و با ادغام شدن طرح های مختلف بوجود آمده است و دهها و بلکه صدها نوع از آن را می توان در میان مناطق مختلف ایران مشاهده کرد . برخی از طرح های تلفیقی به جهت تلفیق زیبا و صحیح نقوش مختلف از جذابیت بالایی برخوردارند . اما برخی از آنها ناشی از تلفیق نابهنجار چند طرح می باشند . گونه های مختلفی از طرحهای تلفیقی را می توان نام برد مانند لچک و ترنج تلفیقی ، تلفیقی دسته گلی ،تلفیقی گل فرنگ ، تلفیقی هندسی و ... 


دسته بندی های دیگر از طرح های فرش ایران 


آنچه که شرح آن رفت در واقع یک طبقه بندی ساده و قدیمی از طرحهای فرش ایران بود که هم اکنون نیز مورد استفاده بسیاری از طراحان و حتی کارشناسان فرش قرار می گیرد . عده ای تغییرات خاصی در این طبقه بندی به وجود آورده اند و تعداد این گروه را به 20 الی 25 گروه گسترش داده اند .

عده ای دیگر شیوه ی به اصطلاح علمی تری را در پیش گفته اند و گروههای اصلی را به دو یا سه طرح اصلی تقسیم نموده اند .

یک گروه را را طرحهای الهام یافته از طبیعت دانسته اند و گروه دوم را طرحهایی می دانند که علت اصلی بوجود آمدن آنها خلاقیت هنری بوده ، به اصطلاح عامل خلق آنها بشر بوده است مانند طرحهای مشهور به ابنیه تاریخی ، طرحهای ذهنی عشایری ، طرحهایی که به نام شهر ها شهرت یافته اند و طرحهای تلفیقی ، سپس کلیه طرحهایی را که قبلا نام برده شد در ذیل هر یک از این دو گروه قرار می دهند .

اما صرف نظر از نحوه ی تقسیم بندی ، اغلب اینان تحت تاثیر همان گروهای اصلی نام برده شده قرار داشته و هر یک به شیوه ی دیگری سعی داشته اند همان طبقه بندی قدیمی را به شکل جدیدی ارائه نمایند و به همین دلیل است که در نام گذاری طرحهای اصلی و گروهای فرعی هر یک ، تفاوت خاصی مشاهده نمی شود .

 


منبع: https://www.beytoote.com/art/farsh/iranian-carpets1-classify.html


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

فرش کاشان

۱۲ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۲۵:۰۶
قالی کاشان
نظرات (0)

 فرش کاشان

فرش کاشان از دیرباز در بین همه شهرها زبانزد بوده و از اعتبار خاصی برخوردار بوده است. در زمان قدیم که فرش ماشینی نبود ، مردم از فرش دستباف کاشان استفاده می کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و رورد فرش ماشینی به میدان ، استفاده از فرش دستباف کمتر شد. یکی از دلایل مه ، قیمت پایین تر فرش ماشیبنی نسبت به فرش دستباف بود و کسانی که توان پرداخت قیمت بالای فرش دستباف را  ندادشتند و تعداد آنها کم نبود از مشتریان فرش ماشینی شدند.

فرش ماشینی کاشان نیز مانند فرش دستباف آن ، از اصلت و کیفیت بالایی برخوردار است به طوری که نه تنها در کل ایران بسیار معروف است، بلکه به کشورهای دیگر نیز صادر می شود و مشتریان زیادی دارد. در فرش های ماشینی کاشان از طرح های اصیل ایرانی گرفته تا طرح و نقش های مدرن و خاص دیده می شود . علاوه بر تنوع بسیار بالا در طرح های بافته شده ، کیفیت ممتاز نخ و الیاف به کار رفته در این فرش های ماشینی نیز از ویژگی های مهم دیگر آن است . 

همه چیز در مورد فرش ماشینی کاشان

انواع متداول فرش کاشان فرش  700 شانه، فرش 1000 شانه ، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه است . تراکم در این فرش ها در بالاترین تراکم می باشد و بر کیفیت این فرش ها افزوده است. فرش 700 شانه کاشان دارای ترکم 2550 ، فرش 1000 شانه داری تراکم 3000 ، فرش 1200 شانه دارای تراکم 3600 و فرش 1500 شانه کاشان دارای تراکم 4500 است. علاوه بر شانه و تراکم بلا در فرش کاشان ، در تولید این فرش ها از نخ و الیاف مرغوب و درجه یک نیز استفاده شده که از دلایل دیگرو مهم محبوبیت فرش کاشان است. چرا که جنس الیاف استفاده شده در فرش رابطه مستقیمی با سلامت خانواده شما خواهد داشت. 

فرش های 700 شانه و 1000 شانه کاشان دارای نخ خاب بلند و بافت درش تر هستند. این فرش ها به دلیل خاب بلند که دارند برای نشستن و دراز کشیدن مناسب هستند و برای افرادی که به سبک سنتی زندگی میکنند مناسب ترند. فرش 1000 شانه کاشان بافت شبیه فرش دستباف دارند. فرش 1200 شانه و 1500 شانه ریزبافت هستند. فرش 1500 شانه قیمت در حدود یک برابر و نیم فرش 1200 شانه دارند اما فوق العاده ریزبافت هستند. ولی فرش های 1200 شانه دارای طرح ها فراوان و متنوع نسبت به فرش 1500 شانه هستند و برای هر سلیقه ای در  بین آن ها فرش پیدا خواهد شد.

گالری فرش کاشان از متنوع ترین طرح ها و فرش ها را در خود جای داده و کیفیت محصول شما را ضمانت می کند وشما محصولات باکیفیت و ممتاز را با کمترین قیمت درب منزل خود تحویل خواهید گرفت.


اشتراک گذاری:
موضوعات مرتبط:
بازدید:

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرش خاطره کویر کاشان است.